Zysk i koszty związane z leasingiem
Leasing związany jest z dzierżawą środków, mogą to być także nieruchomości, samochody i maszyny stanowiące majątek firmy leasingowej. Firma leasingowa dzierżawi środki trwałe, które amortyzuje na czas trwania umowy. Amortyzacja środków trwałych w leasingu operacyjnym leży po stronie finansującego. Finansującym nazywa się firmę leasingową, a korzystającym – przedsiębiorce, który podpisuje umowę na leasing. Natomiast w leasingu finansowym amortyzacja należy opłat korzystającego. Jeśli chodzi o to, co przedsiębiorca wpisuje w koszty uzyskania przychodu to są to w leasingu operacyjnym: raty leasingowe, opłata wstępna. Jeśli chodzi o leasing finansowy to w tym przypadku do kosztów wpisuje się odpisy amortyzacyjne, odsetkową część rat leasingowych. Jak widać, obie formy leasingu różnią się od siebie, dlatego każdy przedsiębiorca powinien zrobić symulacje przedstawiające zachowanie firmy po wzięciu umowy na leasing operacyjny oraz po wzięciu leasingu finansowego. To da jasny obraz tego, które rozwiązanie jest lepsze.
Czym jest amortyzacja
Przedmioty, które obejmuje leasing z czasem tracą na swojej wartości w wyniku ich wykorzystywania, eksploatowania. Amortyzacja jest z punktu wiedzenia rachunkowości odwzorowaniem utraty wartości środka trwałego. W leasingu operacyjnym koszty, które ponosi leasingobiorca związane są z opłatami wstępnymi, ratami, odsetkami. W leasingu finansowym opłaty, które ponosi korzystający stanowią przychód finansującego i przychód korzystającego w części odsetkowej.
Mam do tego pełne prawo
Po upływie okresu umowy leasingu, strony mogą rozporządzać środkiem trwałym na różne sposoby. Prawo do przedmiotu można przenieść na osobę trzecią, po wypłaceniu korzystającemu tak zwanego odstępnego. Może również być przeniesienie prawa na mocy wykupu środka trwałego przez korzystającego do dotychczas leasingobiorcy. W wyniku rozliczenia amortyzacji zarówno w leasingu finansowym jak i w leasingu operacyjnym zanikają różnice podatkowe między tymi umowami leasingowymi. Warto tutaj nadmienić, że kwota odstępnego występuje tylko i wyłącznie w przypadku leasingu operacyjnego. W trakcie trwania umowy na leasing finansowy korzystający musi bowiem zamortyzować całą wartość środka trwałego – dlatego po zakończeniu umowy po prostu staje się jedynym, pełnoprawnym właścicielem środka trwałego.